Politehnica merge mai departe in cupa

6
Politehnica a trecut astazi de Fc Otelul II cu 3-2 dupa loviturile de departajare si s-a calificat in faza a IIIa a Cupei Romaniei Tinmisoreana.Meciul dintre cele doua echipe a fost unul destul de anost cele doua echipe anihiliandu-se reciproc jucand parca cu teama de a nu primi gol.Dupa primele 90 de minute scorul a fost alb 0-0 si asa cum prevede regulamentul competitiei s-au jucat doua reprize a cate 15 minute care s-au terminat la fel la egalitate 0-0.De notat ca in minutul 50 Fc Otelul II a ramas in 10 oameni dupa ce fundasul central Enes Sipovici a fost eliminat pentru doua cartonase galbene.Studentii pierd si ei un om Serian iese accidentat in minutul 115 si cum tehnicianul Damian Bancila efectuase toate schimbarile pe teren s-a restabilit egalitatea.Cele doua reprize de prelungiri s-au terminat la fel ca primele doua regulamentare 0-0 si s-a trecut la loviturile de departajare.La “moarte subita” echipa care si-a dorit mai mult si care a tratat fotbalul cu seriozitate a castigat.Primele doua lovituri au fost ratate de ambele echipe au ratat Cucu respectiv Francis,dupa care cei care puncteaza sunt studentii in timp ce otelarii rateaza.Pe langa Cucu au mai ratat Cojoc si Elek ultimul cu o executie demna de o cauza mai buna.Fc Otelul II a abordat meciul cu o serie de jucatori de la prima echipa dar simplul fapt ca esti in lotul unei echipe de liga I nu inseamna nimic.Satelitul otelului a jucat in formula:Abraham,Craja,Sipovici,Miron,Petean,Avram,Cucu,Cojoc,Negoescu,Ginghina, Elek.Damian Bancila a trimis in teren urmmatorii”studenti”:Stoica,Anghel,Francis,Neta,Maradona,Munteanu,Stamate,Racovita,Coman,Serian,Velicu.Cel mai bun jucator al meciului a fost portarul studentilor Stoica care pe langa cele 3 lovituri de la 11m aparate a avut o prestatie buna el fiind antrenorul din teren al Politehnicii.Studentii se calificat in faza a IIIa a a cupei faza in care vor accede echipele castigatoare din faza a IIa si cele de liga a IIa printre care si Fcm Dunarea Galati.Turul III al cupei se va juca pe 11 august.
In celalalt meci de cupa disputat astazi la Galati ,Fc Panciu a trecut cu 1-0 de Fcm Dunarea II.