Home » » FUTSAL: United-CSMS Iași 5-5 (2-4), în liga I

FUTSAL: United-CSMS Iași 5-5 (2-4), în liga I

În etapa a XXI-a din liga I, sala „Siderurgistul” a găzduit duelul dintre United, vicecampioana 2011 și nou promovata CSMS Iași. Jocul s-a încheiat nedecis 5-5, deși ieșenii au condus la pauză cu 4-2. Scorul a fost deschis de gălățeni, ieșenii au egalat apoi au preluat conducerea, gălățenii au restabilit egalitatea la 2, iar până la pauză cei de la CSMS Iași s-au distanțat până la 2-4. După pauză primii au marcat tot oaspeții, ba chiar de 2 ori, până la 3-5, gălățenii au revenit și au egalat cu 53 de secunde înainte de finaul meciului. Pentru United au marcat: Cătălin Ivan 2, Andrei Apostol, Emanuel Moldoveanu, gălățenii au beneficiat și de un autogol. Pe finalul meciului, United putea să învingă dar Emanuel Moldoveanu a ratat.

Egalul din jocul cu CSMS Iași, pare să asigure locul 4 gălățenilor la finalul sezonului regulat cu condiția să învingă etapa viitoare ultima clasată Inter Teliu Brașov, iar principala contracandidată la ultimul loc în „careul de ași”, ACS Odorheiu Secuiesc să piardă jocurile cu Spicom Sfântu Gheorghe și City us Târgu Mureș. După 19 din cele 20 de etape din sezonul regulat al ligii I, United ocupă locul 5 cu 29 de puncte, 9 victorii, 2 meciuri egale (ambele cu CSMS Iași), 8 înfrângeri, golaveraj 101-87.