HOCHEI: Dunărea a rezistat două reprize la Miercurea Ciuc

9

Prima deplasare din LNH, de pe terenul vicecampionilor de la Hochei Sport Club Miercurea Ciuc, a fost pierdută de Dunărea 2-6 (1-0, 1-2, 0-4). Chiar dacă scorul arată o victorie clară a vicecampionilor, Dunărea a pierdut jocul de la Miecurea Ciuc în ultima repriză.
Dunărea a deschis scorul rapid în minutul patru, prin cehul Michal Jeslinek, din pasa austriacului Oliver Setzinger, acesta fiind și scorul primei reprize. În minutul 10 al părții secunde, HSC Miercurea Ciuc a egalat prin Ede Mihaly, harghitenii erau în superioritate numerică după eliminarea lui Mircea Necula. După aproape două minute, Dunărea revine la conducere prin golul aceluiași Jeslinek din pasa lui Setzinger. Scorul reprizei secunde a fost stabilit de harghiteni în ultimul minut al reprizei. În ultima repriză gălățenii au cedat, au încasat patru goluri, iar meciul s-a încheiat 6-2 pentru gazde.
Pentru echipa pregătită de Marius Trandafir urmează o pauză destul de lungă, până la 12 octombrie, când gălățenii se vor deplasa la Cârța, județul Harghita, pentru meciul cu Steaua București.