Home » , » HOCHEI: Dunărea a învins Steaua și este CAMPIOANĂ!

HOCHEI: Dunărea a învins Steaua și este CAMPIOANĂ!

Meciul cinci al finalei LNH dintre Dunărea și Steaua a fost câștigat de Dunărea cu 3-1. A fost victoria care le trebuia dunărenilor pentru a-și adjudeca în premieră titlul de CAMPIOANĂ!

Prima parte a jocului s-a încheiat la egtalitate. A fost o treime cu puține ocazii la cele două porți Dunărea a trimis câteva șuturi spre poarta adversă prin ucrainienii Donika, Chernenko sau Ryabenko. De parteqa cealaltă Steaua a avut câteva ocazii la poarta gălățeană dar parate de Onodi Otto. În prima parte cele două echipe au beneficiat de câte un moment de superioritate numerică dar fără efect pe tabela de marcaj.

Partea secundăa  fost dominată de Dunărea. Prima ocazie la poarta lui Catrinoi le-a aparșținut ucrainienilor Cernenko și Nimenko. Apoi Donika a fost aproape de a înscrei și el. La jumătatea treimii secunde Dunărea a beneficat, timp de 40 de secunde de dublă superioritate numerică, însă fără rezultate pe tabela de marcaj. La revenirea în efectiv complet ”militarii” au scăpat pe contratac și au deschis scorul. La două minute de la deschiderea scoruluiDunărea a egalat prin intermediul unui gol ciudat. Botond Flinta a trimis pucul în fața porții, Catrinoi a respins iar Levente Lorincz cu capul din cădere a egalat.  Steliștii au revenit rapăid în joc și au pus în pericol poarta lui Onodi Otto, steliștii au tras în bara porții gălățene, fază ce a necesitat arbitraj video, dar fără arbitru video! Finalul reprizei a fost jucat la înălțime de Dunărea. În minutul 18, Szabolcs Szocs, din spatele porții a trimsi pucul în fața porții iar Vitali Donika a înscris pentru 2-1 și Dunărea era la 20 de minute de primul titlu de campioană. Cu două secunde înainte de finalul treimii Levente Lorincz, din pasa lui Sergey Chernenko și Botond Flinta a majorat diferența.

Repriza a treia s-a încheoat la egalitate 0-0 și Dunărea a adus titlul în premieră la Galați.

Dunărea: Onodi Otto, Radu Viorel-portari;

Linia I: Papp Szabolcs, Nagy Istvan, Szocsz Szabolcs, Biro Tamas, Vitali Donika;

Linia a II-a: Botond Flinta, Attila Goga, Adrian Irimia, Ede Mihaly, Attila Balint;

Linia a III-a: Konstantin Ryabenko, Roman Shcherbatyuk, Sergey Chernenko, Levente Lorincz, Dimitry Nimenko;

Linia a IV-a: Mircea Necula, Cătălin Geru-căpitan.

Antrenori: Cornel Chiriță, Marius Trandafir, Teodor Mocanu;

Steaua: Adrian Catrinoi, Vlad Săndulescu;

Ciprian Țapu, Cătălin Berdilă, Mihai Georgescu, Pavlo, Borisenko, Ioan Timaru (căpitan);

Ievgeni Emelianenko, Ruslan Svirydov, Demis Zabludovski, Anton Butochnov, Andrei Butochnov;

Andras Kostandi, Leonard Pascaru, Marius Mărcuș, Mircea Constantin, Florian Bocu;

Nicușor Lușneac, Viorel Nicolescu, Alexandru Muntean, Ștefan Bogdan.

Antrenori: Nelu Alexe, Daniel Herlea.