Home » , » FOTBAL: Metalosport victorioasă în Vinerea Mare, Lieștiul a remizat la Zagon

FOTBAL: Metalosport victorioasă în Vinerea Mare, Lieștiul a remizat la Zagon

După ce în etapa precedentă au schimbat liderul, chiar la el acasă, nou promovata în Liga a III-a Metalosport, continuă seria rezultatelor pozitive cu echipele din fruntea seriei. În Vinerea Mare, gălățenii au obținut prima victorie din retur de pe teren propriu, 1-0, la pauză 0-0, în fața celor de la Viitorul Axintele, echipă care înaintea etapei se clasa pe locul patru.

Singurul gol al jocului a fost marcat de Silviu Moise, în minutul 66 al jocului. Cu cele trei puncte obținute cu Axintele, Metalosport se apropie de obiectiv, locul 10. În clasamentul la zi din seria a II-a, Liga a III-a, Metalosport ocupă locul 11 cu 14 puncte din 19 jocuri, 3 victorii, 5 remize, 11 înfrângeri. Pentru Metalosport urmează jocul din etapa a XX-a, de la București cu Dinamo II, echipa de pe locul 7.

Cealaltă echipă gălățeană din Liga a III-a, Sporting Liești a remizat în deplasare, 2-2, în Covasna la FC Zagon. Pentru Sporting Liești au marcat: Dragoș Voicu și Robert Stoica. După 16 jocuri, 19 etape, Sporting Liești este pe locul zece cu 12 puncte, în clasamentul la zi din seria I, Liga a III-a. Etapa viitoare pe ”Liești Arena”  va sosi liderul Știința Miroslava.