Home » , » HOCHEI: România a încheiat Mondialul din Islanda cu o victorie

HOCHEI: România a încheiat Mondialul din Islanda cu o victorie

În ultimul meci de la Campionatul Mondial, Divizia a II-a, grupa A, România a învins, 3-2 (1-0, 1-1, 0-1, 1-0)  după ce s-a disputat o repriză de prelingiri,  echipa țării gazde gazde Islanda. La primul gol al României, marcat de Csergo Hunor, coautori au fost gălățenii Adrian Irimia și Ciprian Țapu, iar la golul vicotriei României, marcat de Roberto Gliga, coautor a fost Papp Szabolcs. Portarul de la Dunărea, Otto Onodi, a intrat pe teren în minutul 30 al jocului în locul lui Adrian Catrinoi.

România a încheiat Campionatul Mondial, Divizia a II-a, Grupa A, pe primul loc și a prom ovat în Divizia I, Grupa B.