Home » , , » FOTBAL: Avântul Valea Mărului a eliminat Metalosport din Cupă

FOTBAL: Avântul Valea Mărului a eliminat Metalosport din Cupă

Echipele din Liga a III-a, cât și câștigătoarele fazelor județene ale Cupei, au disputat jocurile din turul inaugural al competiției KO. La Valea Mărului, câștigătoarea fazei județene Galați a Cupei, Avântul Valea Mărului a jucat cu Metalosport, gruparea gălățeană de Liga a III-a. Gazdele au obținut calificarea în turul secund, grație victoriei 2-1, după prelungiri. Metaloport a deschis socrul prin Moise, acesta fiind și scorul pauzei. Cu câtevva minute înainte de final Avântul Valea Mărului a egalat și meciul a intrat în prelungiri. În minutul 103 al jocului, în prelungiri, gazdele au marcat golul calificării în turul secund al competiției KO. Pentru Avântul Valea Mărului au marcat Gîrleanu și Spînache.

Tot în primul tur național al Cupei, Sporting Liești a pierdut 3-0, jocul de la Vaslui cu cei de la Atletico.