Home » , » HANDBAL: Aproape de surpriză. CSU Galați la 48 de secunde de o remiză cu Dunărea Călărași

La meciul de (re)debut în Liga Națională, handbaliștii de la CSU Galați a fost aproape să producă surpriza și să obțină cel puțin o remiză cu Dunărea Călărași, echipă ce a terminat sezonul trecut pe locul 5 și este pregătită de selecționerul echipei naționale Aihan Omer.

La finalul unui joc spectaculos și echilibrat, tabela indica 22-23, victorie pentru Dunărea Călărași, după ce la pauză scorul era egal 11-11. Oaspeții au reușit golul victoriei în minutul 59.12, după mai multe momente de echilibru pe tabelă.

Evoluția scorului: min 5: 1-2; min 10: 4-4; min 15: 5-4; min 20: 8-7; min 25: 10-9; min 30: 11-11; min 35:12-13; min 40: 16-16; min 45: 17-17; min 50: 19-19; min 55: 21-22; min 60: 22-23.

De remarcat, la jocul de azi, primul la Galați în Liga Națională după o pauză de 15 ani, ardoarea cu care publicul gălățean, prezent în număr destul de mare în ”Polivalentă”, a sușținut CSU Danubius Galați. Micuța galerie gălățeană a primit întăriri de calibru pentru acest joc, o parte dintre rugbyștii de la RCM Galați, Gabriel Dănăilă, Gabriel Partenie, Cristi Boboc, au cîntat și strigat pentru victoria handbaliștilor. De partea cealaltă Dunărea Călărași a fost însoțită de cîteva zeci de suporteri, care au dominat în mai multe rînduri fondul sonor în ”Polivalentă”.

Pentru CSU Galați urmează o săptămînă cu două jocuri. Prima dată joi, 27 august va juca la Tîrgu Jiu cu Energia, apoi, duminică, 30 august, CSU Galați va juca pe teren propriu cu HC Adrian Petrea Reșița.