Home » , » HANDBAL: Din nou aproape. CSU Galați a treia înfrîngere în LN

HANDBAL: Din nou aproape. CSU Galați a treia înfrîngere în LN

Nici din a treia încercare handbaliștii de la CSU Danubius Galați nu au reușit să cîștige primele puncte în Liga Națională. În etapa a III-a din prima ligă, într-un prim duel cu o echipă altă echipă nou promovată, CSU a pierdut 29-32, la pauză 14-16, cu HC Adrian Petrea Reșița. Chiar dacă este echipă nou promovată echipa din Reșița are în componență jucători experimentați în Liga Națională precum portarul gruzin  Shota Tevzadze sau Mihai Rohozneanu.

Jocul a fost echilibrat, HC Adrian Petrea s-a aflat aproape tot timpul la conducere, CSU a condus o singură dată, 7-6 în minutul 12. La fel ca în meciul cu Dunărea Călărași, finalul jocului a fost pe muchie de cuțit. În ultimul minut de joc oaspeții mai aveau un gol avantaj, CSU scoate portarul, introduce un om în plus pe faza de atac, dar au greșit în atac iar oaspeții si-au consfințit victoria printr-un gol marcat în poarta rămasă goală. CSU Galați a constestat în mai multe rînduri arbitrajul cuplului Dobre-Potîrniche, de altfel, antrenorul principal al echipei Florin Andronic, a fost avertizat cu cartonaș galben. Cel mai bun marcator al gălățenilor a fost Laurențiu Nițu cu 10 goluri.

Evoluția scorului: min 5: 1-3; min 10: 4-6; min 15: 8-9; min 20: 9-10; min 25: 11-14; min 30: 14-16; min 35: 15-19; min 40: 18-19; min 45: 21-23; min 50: 22-26; min 55: 25-28; min 60: 29-32.

Miercuri, 2 septembrie, de la ora 18.00, CSU va juca cu o altă echipă neînvinsă, la București, cu Dinamo.