Home » » BASCHET: Phoenix a fost învinsă greu de campioană

BASCHET: Phoenix a fost învinsă greu de campioană

În etapa a VII-a din LNBF echipa feminină a clubului Phoenix a primit pe teren propriu replica celor de la CSM Târgoviște, campioana României. Chiar dacă în meciurile amicale de la Galați disputate înainte de startul sezonului Phoenix a învins campioana duelul pe puncte din LNBF a fost pierdut de Phoenix 61-67. Primul sfert a fost încheiat de Phoenix cu un deficit de 11 puncte, 13-24. Sfertul secund a fost câștigat de Phoenix 12-8, dar la general conduceau tot campioanele 25-32. În sfertul trei CSM-ul s-a impus cu 14-13 și și-a mărit ecartul cu un punct înainte de sfertul patru. Ultima parte a jocului a fost câștigată de Phoenix 23-21. Cu aproape 7 minute înainte de finalul jocului Phoenix a egalat, 48-48, după care a trecut în avantaj prin intermediul unei aruncări de trei puncte marcate de Andreea Crețu. Gălățencele au condus chiar și cu cinci puncte campioanele, 55-50, dar în final campioanele au egalat la 57 după care s-au desprins în câștigătoare. Cea mai bună marcatoare de la Phoenix a fost Chrisstasia Walter cu 19 puncte.

După  șapte etape din LNBF, Phoenix a acumulat 9 puncte și se situează în zona locurilor de play-off. Pentru Phoenix urmează  o nouă săptămână cu două jocuri. Prima dată miercuri, 4 noiembrie, de la ora 17.00, va juca la Brașov cu CSU Olimpia. Apoi, sâmbătă, 7 noiembrie, Phoenix va întâlbni pe teren propriu Baschet Teleorman Alexandria.