Home » , » HOCHEI: Antrenament cu public înaintea Cupei Continentale

HOCHEI: Antrenament cu public înaintea Cupei Continentale

În perspectiva meciurilor din Cupa Continentală, Marius Trandafir a odihnit o parte dintre jucători cu care obișnuia să joace în LNH în al doilea meci din prima etapă a returului I cu Sportul Studențesc. Chiar și în aceste condiții Dunărea nu a avut probleme în a-și adjudeca cele trei puncte din confruntarea cu Sportul. Gălățenii s-au impus cu 16-4, pe reprize: 8-0, 3-1, 5-3

Cel mai prolific marcator din jocul de azi a fost Robert Krajci cu 8 puncte, 4 goluri și 4 pase de gol. Slovacul a fost urmat de căpitanul de azi, ucrainianul Sergey Chernenko cu 6 puncte, 3 goluri și 3 pase. Ceilalți marcatori de la Dunărea au fost: Lorincz Levente 4 puncte, un gol și 3 pase, Bogdan Neagoș 3 puncte, un gol și două pase, Hildebrand Szabolcs 2 puncte, un gol și o pasă, Anton Popa, 2 puncte, un gol și o pasă, Alexandru Cristian Munteanu, 2 puncte, 2 pase, Konstantyn Ryabenko 2 puncte, un gol și o pasă, Alexandru Ionuț Munteanu un gol, Adrian Irimia un gol, Roman Shcherbatyiuk o paă, Daniel Lucian Oprea un gol, Juraj Durkech un gol, Valentin Vlase o pasă.

Momentul inedit al jocului a fost în ultima treime. La jumătatea reprizei portarul de azi al gălățenilor, Lucian Hangan, s-a accidentat și nu a mai putut continua. Cum portarul de rezervă de azi, Viorel Radu, nu era pregătit pentru a intra în joc, timp de trei minute, Dunărea a jucat fără portar. Cu poarta goală cei de la Sportul au trimis un singur șut spre porta gălățenilor însă pe lângă. În cele trei minute cât au jucat fără portar gălățenii au ”confiscat” pucul pe care l-au jucat mai mult în treimea oaspeților. Ar mai fi de remarcat că cel de al patrulea gol al ”studenților” a fost marcat de Gabriel Caval, fază la care gălățenii nu au opus rezistență.

Dunărea: Lucian Hangan, Viorel Radu.

Linia a I-a: Daniel Lucian Oprea, Konstantyn Ryabenko, Sergey Chernenko (căpitan), Levente Lorincz, Robert Krajci

Linia a II-a: Juraj Durkech, Alexandru Ionuț Munteanu, Bogdan Neagoș, Pal Zoltan, Hildebrand Szabolcs

Linia a III-a: Roman Shcherbatyuk, Mircea Necula, Adrian Irimia, Alexandru Cristian Munteanu, Anton Cristian Popa, Valentin Vlase

Antrenori: Marius Trandafir și Teodor Mocanu.