Home » , » HOCHEI: A doua victorie și cu Progym

HOCHEI: A doua victorie și cu Progym

După victoria 8-3 din primul joc din etapa a IV-a de la Gheorgheni, cu Progym, campionii s-au impus și în al doilea meci  al etapei cu harghitenii, 8-6, de data asta nu fără emoții

Prima treime s-a încheiat 3-2 pentru gălățeni. Dunărea s-a aflat tot timpul la conducere. Hildebramnd Szabolcs, din pasa lui  Pal Zoltan, a deschis scorul în minutul 4.11.  Progym a egalat în minutul 5.35 însă cele dopuă echipe s-au aflat la egalitate doar câteva zeci de secunde pentru că Hildebrand Szabolcs a marcat pentru 2-1, din pasa lui Juraj Dureck. În minutul 11 Progyma egalat la 2, dar scorul final al primei părți, 3-2, a fost stabilit de Szocs Szabolcs din pasa lui Attila Goga.

În repriza a doua Dunărea a marcat de două ori iar harghitenii de patru. În al doilea minut al reprizei gazdele au egalat la 3. În același minut fundașul Botond Flinta din pasa lui Anton Cristian Popa și Alexandru Cristian Munteanu, a marcat pentru 4-3. Aproape de jumătatea părții secunde Dunărea s-a desprins la 5-3 prin golul lui Szocs Szabolcs din pasa lui Juraj Dureck. Profitând de două momente de superioritate numerică Progym a revenit a egalat la 5, iar cu 24 de secunde înainte de finalul părții secunde au marcat pentru 6-5!

Ultima treime a aparținut campionilor care s-au impus cu 3-0. Imediat de la ieșirea de la cabine slovacul Juraj Dureck a egalat la 6, pentru ca peste patru minute același Juraj Dureck a marcat pentru 7-6. Scorul final 8-6, a fost stabilit de celălalt jucător slovac din lot Robert Krajici din pasa lui Sergey Chernenko

Dunărea

Portari: Bogdan Popa, Lucian Hangan;

Fundași: Attila Goga, Juraj Durkech, Botond Flinta, Alexandru Ionuț Munteanu, Daniel Lucian Oprea, Konstantin Ryabenko, Bogdan Neagoș, Roman Shcherbatyuk, Nagy Istvan

Atacanți: Hildebrand Szabolcs, Valentin Vlase, Anton Cristian Popa, Robert Karjci, Sergey Chernenko, Lorincz levente, Szocs Szabolcs, Mircea Necula, Pal Zoltan, Adrian Irimia, Alexandru Cristian Munteanu

Antrenor: Marius Trandafir