Home » , , » HOCHEI: Dunărea a debutat cu o înfrângere în Cupa Continentală

HOCHEI: Dunărea a debutat cu o înfrângere în Cupa Continentală

Primul meci din istorie din Cupa Continentală a fost pierdut de Dunărea 2-7 în fața campioanei Marii Britanii, Coventy Blaze. După o primă repriză pierdută 0-2 de Dunărea, britanicii s-au desprins decisiv în minutul 3 al părții secunde prin intermediul unui gol marcat în dublă superioritate, Pal și Ryabenko de la Dunărea erau pe banca de pedepse. Până la a doua pauză britanicii au mai marcat de două ori astfel că ultima treime a fost începută de Dunărea cu un deficit de cinci goluri, 0-5.

Repriza a treia a jocului din Polonia s-a încheiat la egalitate 2-2. Primii au marcat tot britanicii în minutul 3 al reprizei, gol marcat în superioritate numerică, Hildebrand Szabolcs era cel trimis pe banca de pedepse de arbitri. Gălățenii au marcat pentru primul gol în Cupa Continentală prin Robert Krajci din pasa lui Sergey Chernenko  și Levente Lorincz . Cu cinci minute înainte de finalul jocului Dunărea a redus din handicap prin golul marcat de Szocs Szabolcs, din pasa lui Vitali Donika și Attila Goga. Jocul s-a încheiat 2-7 cu golul marcat în ultimul minut de britanici.

Sâmbătă, de la ora 20.30, Dunărea va juca meciul doi din turneul de la Tychy cu gazdele GKS Tychy, campioana Poloniei.

Dunărea: Radu Viorel și Bogdan Popa-portari

Linia a I-a: Konstantyn Ryabenko, Nagy Istvan, Sergey Chernenko, Levente Lorincz, Robert Krajci;

Linia a II-a: Juraj Durcek, Attila Goga,  Szocs Szabolcs, Hildebrand Szaboolcs, Pal Zoltan;

Linia a III-a: Roman Shcherbatyuk, Mircea Necula, Adrian Irimia, Vitali Donika (căpitan), Alexandru Cristian Munteanu;

Linia a IV-a: Daniel Lucian Oprea, Bogdan Neagoș, Valentin Vlase, Anton Popa, Alexandru Ionuț Munteanu.

Antrenori: Marius Trandafir și Teodor Mocanu.