Home » » BASCHET: Băieții lui Florin Nini sunt de neoprit. A treia victorie consecutivă în Ligă pentru Phoenix

Echipa de băieți a clubului Phoenix a obținut a treia victorie consecutivă în Liga Națională. După victoriile de pe teren propriu cu BC Timișoara și Dinamo București, în etapa a VI-a din LNBM băieții lui Florin Nini au obținut prima victorie din deplasare din Ligă. Phoenix a învins 74-71, 20-15, 20-18, 12-23, 22-15, la Mediaș, Gaz Metan.

Cu excepția sfertului trei, încheiat 23-12 pentru gazde, Phoenix s-a aflat la conducere pe tot parcursul jocului având avantaj chiar și de nouă puncte aproape de finalul sfertului secund. Cel mai bun marcator al jocului de la Mediaș a fost Jay Threatt jr cu 17 puncte. Ceilalți marcatori de la Phoenix la Mediaș au fost: Milos Bojovic 15p,  Milos Pesic 14p, Yaroslav Lemyk 13p, Ioan Borșa 6p, Taylor Rohde 5p, Andrei Petică 3p,  Dorde Tresac 1p.

După victoria de la Mediaș, Phoenix ajunge la 9 puncte în LNBM și, cel puțin, până la disputarea celorlalte meciuri din etapă urcă până pe locul 5. Pentru Phoenix urmează jocul de pe teren propriu cu CSU Atlassib.