Home » , , » HOCHEI: ”Rezervele” României, la un pas să învingă ”titularii” la EIHC

HOCHEI: ”Rezervele” României, la un pas să învingă ”titularii” la EIHC

A doua zi de la ”Euro Ice Hockey Challenge” a fost deschisă de duelul dintre cele două echipe ale României A și B, sau galben și roșu cum au fost numite de selecționerul Kjell Greg Lindqvist. S-au impus galbenii, A, dar după un meci spectaculos care putea lejer să fie câștigat de ”rezerve”. Prima treime s-a încheiat la egalitate 1-1. Galbenii au deschis scorul prin dunăreanul Attila Goga, de altfel, căpitanul echipei. ”Roșii” au egalat prin stelistul Mircea Constantin. Partea secundă s-a încheiat 3-1 pentru favorita publicului, echipa roșie. Brașovenul Zsolt Peter a  marcat o dublă iar echipa secundă s-a distanțat la două lungimi. Până la pauză Hildebrand Szabocs a mărit diferența la 4-1 dar Zsolt Molnar a redus din handicap la câteva secunde după golul atacantului de la Dunărea.  În ultima treime galbenii au revenit în joc după ce au speculat un moment de inferioritate numeircă al roșiilor, după care cu puțin peste cinci minute înainte de final au egalt. La 4-4 România B a avut din nou șansa desprinderii, cu două minute înainte de final au beneficiat de un șut de penalitate dar ratat de Hildebrand Szabolcs. În ultimul minute de joc fundașul de la Dunărea, Nagy Istvan a marcat golul de 5-4 și a evitat rușinea ca echipa de ”rezerve” să învingă ”titularii”.