Home » , , » HOCHEI: România a pierdut după loviturile de departajare meciul cu Olanda de la EIHC

În duelul pentru locurile 2-3 de la ”Euro Ice Hockey Challenge” prima echipă a României a pierdut, după loviturile de departajare, meciul cu Olanda 1-2 (1-1, 0-0, 0-0, 0-0, 0-1). La finalul celor 60 de minute regulamentare scorul era egal 1-1. Cele două goluri s-au marcat în minutul 18 al primei treimi. Prima dată au marcat olandezii în minutul 17.09, iar egalarea a venit la câteva zeci de secunde 17.34, prin golul marcat de atacantul campionilor Szocs Szabolcs, din pasa căpitanului Attila Goga. Repriza suplimentară de prelungiri s-a încheiat 0-0, după care s-a trecut la loviturile de departajare. Șuturile de penalitate s-au încheiat cu victoria olandezilor 2-1. Pentru România singurul care a transformat a fost Molnar Zsolt.