Home » , » HOCHEI: Dunărea și SC Miercurea Ciuc, pe primul loc în LNH la finalul anului 2015

La finalul săptămânii trecute în Liga Națională de Hochei s-au disputat ultimele meciuri duble din acest an, meciuri care au contat pentru etapa a II-a din turul II. La Galați, Dunărea a câștigat cele două jocuri cu echipa secundă de la Corona Brașov. În primul meci gălățenii s-au impus 11-0 (4-0, 2-0, 5-0, iar al doilea a fost câștigat 10-2 (1-1, 6-1, 3-0). Tot în etapa a II-a din turul II, la Cârța, Sport Club Miercurea Ciuc  a învins de două ori Steaua Rangers București 6-0 (0-0, 4-0, 2-0) și 6-3 (2-2, 2-0, 2-1). În ultima dublă al etapei Progym Gheorgheni a învins Sportul 20-3 și 14-0.

În clasament după 12 etape Sport Club Miercurea Ciuc și Dunărea ocupă primele două locuri ambele cu câte 54 de puncte din 24 de jocuri. Pe locul trei, în clasamentul la zi din LNH, sunt cei de la Corona Brașov cu 41 de puncte. Ultimul loc de play-off este ocupat de Steaua București cu 34 de puncte. La doar un punct în spatele steliștilor sunt cei de la Progym Gheorgheni, iar clasamentul LNH este încheiat de Sportul Studențesc fără puncte.

Etapa a III-a din returul II, programată inițial pentru 2 ianuarie 2016 a fost amânată. În etapa respectivă Dunărea trebuia să joace la Galați cu Sport Club Miercurea Ciuc, 2-3 ianuarie.

Pentru cele șase echipe participante în LNH urmează meciurile din ediția 2016 a Cupei, competiție ce se disputa între 17 și 20 decembrie, la Gheorgheni.