Home » , » HOCHEI: Victorie cu emoții la Gheorgheni

HOCHEI: Victorie cu emoții la Gheorgheni

Hocheiștii de la Dunărea s-au impus și în al doilea meci de la Gheorgheni, din penultima etapă a turului II. După ce ieri s-au impus cu 8-3, în jocul de sâmbătă gălățenii au trecut cu 8-7 de Progym. Primele două reprize ale jocului de sâmbătă s-au desfășurat după aceleași coordonate ca precedentul joc disputat vineri. Prima parte s-a încheiat 3-2 pentru gălățeni. Dunărea s-a desprins la 2-0, prin golurile marcate de Pal Zoltan, din pasa lui Alexandru Cristian Munteanu, și Alexandru Cristian Munteanu, din pasa lui Anton Popa. Gazdele au redus din handicap în minutul 15.39, dar Szocs Szabolcs, din pasa lui Robert Krajci și Konstantin Ryabenko, a refăcut avantajul de două goluri al gălățenilor. Scorul primei părți a fost stabilit prin golul marcat de harghiteni în ultimul minte al treimii.

În treimea de mijloc Dunărea s-a impus cu 4-1, față de 4-0 în jocul de vineri. Gălățenii s-au desprins la 5-2 prin golurile marcate de Juraj Durkech, din pasa lui Vitali Donika, și Anton Cristian Popa, din pasa lui Alexandru Cristian Munteanu.  Progym a redus din handicap aproape de jumătatea reprizei dar Dunărea a mai marcat de două ori până la final prin Alexandru Cristian Munteanu, din pasa lui Roman Shcherbatyuk, și Hildebrand Szabolcs, din pasa lui Robert Krajci

Ultima repriză de la Gheorgheni s-a încheiat 4-1 pentru gazde! Progym a marcat de trei ori consecutiv în primele patru minute ale treimii și s-a apropiat la un singur gol 6-7. În finalul reprizei, minutul 16.19, Dunărea a beneficiat de o dublă superioritate moment al jocului fructificat prin golul marcat de Pal Zoltan. Gazdele au mai marcat odată cu 54 de secunde înainte de final,  dar emciul s-a încheiat cu victoria liderului 8-7.

Portari: Bogdan Alexandru Popa, Viorel Radu;

Fundași: Bogdan Neagoș, Attila Goga, Juraj Durkech, Botond Flinta, Daniel Lucian Oprea, Konstantin Ryabenko, Roman Shcherbatyuk, Nagy Istvan;

Atacanți:  Hildebrand Szabolcs, Anton Cristian Popa, Robert Krajci, Alexandru Cristian Munteanu, Szocs Szabolcs, Vitali Donika, Mircea Necula, Pal Zoltan, Adrian Irimia.ii la Gheorgheni