Home » , » VOLEI: Lyon, pradă ușoară pentru Arcada

VOLEI: Lyon, pradă ușoară pentru Arcada

Manșa tur din optimile Cupei Challenge a fost câștigată de echipa masculină de volei Arcada cu 3-0 (-19, -16, -20).  Venită fără o parte dintre jucătorii de bază echipa franceză a oferit o replică palidă fără să pună prea mari probleme echipei gălățene. Primul set a fost adjudecat de Arcada în 25 de minute 25-19. Primul parțial a fost echilibrat până aproape de final, 18-18, când a intrat la serviciu a intrat Ivan Marquez Sanchez. Jucătorul din Venezuela a ieșit de la serviciu la 24-19, în urma unui serviciu în fileu. În setul secund Arcada s-a impus în 22 de minute, cu același Ivan Marquez Sanchez decisiv în finalul setului. Ultimul act al meciului s-a încheiat 25-20. Punctul victoriei a fost realizat de ultimul intrat în teren Mihai Dumitrache.

Evoluția scorului:

Set 1: 8-7, 16-18, 25-19;
Set:II: 8-5, 16-11, 25-16;
Set III: 8-7, 16-14, 25-20.

Arcada: Filip Despotovski-Victor Sisoev, Nemanja Radovic, Șerban Pașcan, Caio de Pra (Mihai Dumitrache), Ivan Marquez, Liviu Cristudor-libero. Antrenor: Marian Apostu.

Meciul retur se va disputa în Franța, la Lyon, miercuri, 27 ianuarie. Pentru a se califica în sferturile de finală ale Cupei Challenge, Arcada trebuie să câștige două seturi. În Divizia A1 Arcada va juca următorul meci duminică, 24 ianuarie, de la ora 13.30, pe teren propriu cu Volei Municipal Zalău.