Home » » VOLEI: Victorie în trei seturi pentru Arcada la Ploiești

VOLEI: Victorie în trei seturi pentru Arcada la Ploiești

La fel ca în meciuri retur din Cupa României, echipa masculină de volei Arcada s-a impus în trei seturi la Ploiești, pe terenul Tricolorului. Într-un meci ce a contat pentru etapa a XIII-a din Divizia A1, băieții lui Marian Apostu s-au impus cu 3-0 (25-22, 29-27, 25-17), în jocul de pe terenul ploieștenilor.

După primul set câștigat de Arcada 25-22, pentru a se decide câștigătoarea din setul secund a fost nevoie de prelungiri. După ce Arcada a ratat două mingi de set, ploieștenii au trecut și ei pe lângă câștigarea setului, dar în final Arcada s-a impus 29-27. Setul trei a fost parcă o formalitate pentru gălățeni care s-au impus 25-17.

Evoluția scorului:

Set I: 8-7, 14-16, 22-25;
Set II: 6-8, 12-16, 27-29;
Set III: 6-8, 12-16, 17-25.

Arcada: Victor Sysoev, Nemanja Radovic, Silviu Susosn, Caio de Pra, Filip Despotovski, Ivan Marquez, Liviu Cristudor-libero. Au mai jucat: Alexandru Muscină, Alexandru Cerșemba, Mihai Dumitrache, Șerban Pașcan. Antrenor: Marian Apostu.

Cele două victorii 3-0 ale gălățenilor, din Cupă și Divizia A1, la Ploiești sunt singurele meciuri din acest sezon de pe teren propriu, în care echipa din Ploiești a terminat meciul fără să câștige vreun set.

Pentru Arcada urmează un nou meci de pe teren propriu, miercuri, 3 februarie, de la ora 17.30, cu SCM Craiova, liderul Diviziei A1. În clasamentul primei ligi de volei, Arcada este pe locul 4 cu 29 de puncte, la egalitate de puncte cu echipa de pe locul trei, VM Zalău.