Home » , » HOCHEI: Prima înfrângere în finală. Dunărea conduce 3-1 SC Miercurea Ciuc în finală!

Hocheiștii de la Dunărea au pierdut primul meci din finala Ligii Naționale de Hochei. Meciul patru din finala cu Sport Club Miercurea Ciuc a fost pierdut de Dunărea 2-4 (1-0, 1-0, 0-4). Gălățenii au condus cu 2-0 și au fost la 9.46 minute de a închide finala și de a câștiga, pentru al doilea sezon consecutiv, titlul.

După primele două reprize Dunărea conducea cu 2-0. Prima parte s-a încheiat 1-0. Scorul a fost deschis de Robert Krajci, din pasa lui Dimitri Nimenko. Chiar dacă Sport Club a dominat teritorial partea secundă, Dunărea a câștigat treimea cu 1-0. Dunărea a marcat pentru 2-0 prin căpitanul Vitali Donika. Szocs Szabiolcs a trimis pucul în fața porții iar Donika l-a împins în poartă. Ultima treime le-a aparținut oaspeților care s-au impus cu un incredibil 4-0!

Meciul cinci al finalei se va juca marți, 29 martie, de la ora 18.30, la Miercurea Ciuc. Dunărea mai are nevoie de o victorie pentru a câștiga titlul.