Home » , » BASCHET: Phoenix a învins Mediașul și a câștigat Grupa B din LNBM

BASCHET: Phoenix a învins Mediașul și a câștigat Grupa B din LNBM

Echipa de băieți a clubului Phoenix a încheiat sezonul regulat din LNBM, de altfel primul din istorie, cu o victorie. În ultima etapă din Grupa B, Phoenix a învins 105-98 Gaz Metan Mediaș, ultima clasată din LNBM. Pe sferturi victoria gălățenilor a fost: 27-24, 25-18, 29-29, 24-27. Cu excepția debutul jocului, Phoenix s-a aflat la conducere pe tot parcursul meciului, cea mai mare diferență a fost de 17 puncte, 44-27, cu aproape cinci minute înainte de finalul primei reprize.

Cel mai bun marcator al jocului a fost Yaroslav Lemyk cu 24 de puncte. Ceilalți marcatori de la Phoenix au fost: Milos Pesic 18p, Jay Threatt 13p, Stephen Sir 12p, Iosif Pîrlog 10p, Taylor Rhode 10p, Andrei Petică 6p, Dorde Tresac 6p, Ioan Borșa 6p,

Phoenix a câștigat Grupa B din LNBM, echivalentul locului 7 în clasamentul general, cu 48 de puncte, 16-16 ,victorii-înfrângeri. Pentru Phoenix urmează meciurile din faza următoarea a LNBM play-off. În primul tur gălățenii vor juca cu echipa de pe locul doi din clasamentul general CSM CSU Oradea.