Home » , » BASCHET: Phoenix a pierdut cu Oradea și a încheiat sezonul

BASCHET: Phoenix a pierdut cu Oradea și a încheiat sezonul

Phoenix și CSM-U Oradea au pus capăt sfertului de finală din Liga Națională. Meciul patru al seriei, disputat în ”Polivalenta” gălățeană, a fost pierdut de Phoenix 62-81 (20-27, 17-24, 12-18, 13-12). , iar echipa din Oradea a obținut calificarea în semifinalele LNBM cu scorul general 3-1.

Oradea s-a aflat la conducere pe tot parcursul jocului, cu excepția sfertului inaugural când Phoenix a avut avantaj chiar și de șase puncte, 14-8.

Cu 22 de puncte marcate, 18 din aruncări de trei puncte, americanul Jay Threatt a fost cel mai bun marcator al jocului. Ceilalți marcatori de la Phoenix au fost: Milos Bojovic 21 de puncte, Yaroslav Lemyk 12 puncte, Taylor Rhode 4 puncte, Iosif Pârlog 2 puncte, Milos Pesic un punct.
Altfel, la debutul absolut în Liga Națională echipa masculină a clubului Phoenix a obținut calificarea în play-off unde a obținut și o victorie, o performanță remarcabilă ținând cont de bugetul, cel mai mic dintre echipele din LNBM,  avut la dispoziție de managerii clubului gălățean.