Home » , » BASCHET: Phoenix a pierdut primul meci al seriei cu Oradea

BASCHET: Phoenix a pierdut primul meci al seriei cu Oradea

Echipa masculină a clubului Phoenix a oferit o replică bună celor de la CSMU Oradea în primul meci al seriei din turul inaugural al play-off-ului. Băieții lui Florin Nini au pierdut 86-93, primul meci al seriei disputat la Oradea. Gălățenii au arătă că nu degeaba sunt revelația LNBM și au reușit să țină pasul cu echipa din Oradea în mai multe momente ale jocului.

Jocul a fost început de Phoenix cu 0-6, gălățenii s-au repliat rapid au egalat la 6 după care s-au desprins la 12-6, seria fiind întreruptă de un time-out al orădenilor. de altfel, primul sfert a fost câștigat de Phoenix 24-23. Sfertul secund a fost câștigat de gazde 23-16, astfel că la pauza mare bihorenii au intrat cu un avantaj de 6 puncte. În sfertul trei CSM Oradea s-a impus 25-24 cu Phoenix în urmărirea gazdelor. Ultimul parțial s-a încheiat la egalitate 22-22.

Cel mai bun marcator de la Phoenix a fost Milos Pesic cu 25 de puncte. Ceilalați marcatori de la Phoenix au fost: Lemyk 22p, Bojovic 16p, Threatt 7p, Rhode 6p, Petică 5p, Borșa 2p.

Meciul doi al seriei se va juca marți, 19 aprilie, de la ora 19.45, tot la Oradea, în direct pe canalele Digi Sport.