Home » , » FOTBAL: Metalosport și Sporting Liești merg mai departe în Cupă

FOTBAL: Metalosport și Sporting Liești merg mai departe în Cupă

Cele două echipe gălățene rămase în Cupa României merg mai departe în competiția KO. Metalosport s-a calificat în turul trei național al Cupei după ce a trecut cu 7-6, după loviturile de departajare, de Voința Ion Creangă, echipă din județul Neamț.

După ce la finalul celor 90 de minute scorul era egal 1-1, pentru Metalosport a marcat Marius Gâtă în minutul 7, cele două echipe au jucat două reprize de prelungiri după care s-a trecut la executarea loviturilor de departajare. La loviturile de departajare pentru Metalosport au marcat: Gâtă, Cârjă, Moise, Bahnașu, Munchiu și Milea, iar portarul Jalbă a apărat două lovituri de departajare ale nemțenilor.

Cei de la Liești au făcut pasul în turul trei național al Cupei după ce s-au impus cu 3-0 pe stadionul ”Municipal” din vaslui în fața celor de la Atletico, echipă care în precedentul tur a eliminat Gloria Ivești. Pentru Liești au marcat: Bârlădeanu (două) și Sprânceacnă.