Home » » BASCHET: Prima surpriză a sezonului. Phoenix a învins vicecampioana!

BASCHET: Prima surpriză a sezonului. Phoenix a învins vicecampioana!

Echipa masculină a clubului Phoenix a reușit prima surpriză a sezonului. În etapa a II-a din LNBM băieții lui Florin Nini au învins 80-78 (19-24, 17-16, 25-20, 19-18), vicecampioana BC Mureș Târgu Mureș, într-un joc disputat în Sala Sporturilor ”Dunărea”.

După o primă repriză încheiată cu un deficit de patru puncte, 36-40, Phoenix a ieșit mai motivată de la vestiare iar la două minute d e la reluare Cătălin Vlaicu a marcat o aruncare de trei puncte iar Phoenix a trecut în avantaj 46-45. Până la finalul sfertului trei gălățenii și-au păstrat avantajul de un punct 61-60. Mureșul a revenit și s-a instalat la conducere în debutul ultimului parțial dar Milan Milovanovici, cu 7.40 înainte de final a repus în avantaj Phoenix, avas ce avea să fie păstrat până la finalul jocului.

Cel mai bun marcator al meciului a fost Milos Bojovic cu 23 de puncte. pentru Phoenix au mai marcat:  Jamel Waters 13p, Travis Daniels 12p, Cătălin Vlaicu 12p, Milan Milovanovic 10p, Milos Pesic 7p, Andrei Petică 3p.

Victoria cu Mureș Târgu Mureș, finalista ediției trecute din Liga Națională este prima din acest sezon pentru Phoenix și prima surpriză a sezonului. În etapa a III-a Phoenix va juca pe terenul nou promovatei Olimpic Baia Mare, 10 octombrie.