Home » , » HOCHEI: Dunărea a revenit de la 0-2 și a învins Fehérvári Titánok

HOCHEI: Dunărea a revenit de la 0-2 și a învins Fehérvári Titánok

Seria celor opt meciuri consecutive pe teren propriu a fost începută de Dunărea cu o victorie. Gălățenii au trecut cu 3-2 (0-0, 0-1, 2-1, 1-0), în prelungiri, de Fehérvári Titánok, după ce au revenit de la 0-2.

După o primă repriză încheiată la egalitate 0-0, partea secundă a debutat furtunos. După ce Dunărea a încheiat prima parte cu un om în plus echilibrul numeric pe gheață s-a restabilit, s-a jucat 4-4, Dunărea s-a avântat în atac, Phil Bushbacher ratează o oportunitate de a marca, pe contraatac oaspeții au deschis scorul. Dunărea a căutat insistent egalarea a beneficiat de câteva momente de superioritate numerică, ba char 1.33 de dublă superioritate, din care au ieșit ocaziile lui Alexandru Cristian Munteanu, Phil Bushbacher sau Mihaly Ede. În repriza a treia gălățenilor a început să le și intre în poartă pucurile. Prima dată oaspeții s-au distanțat la 2-0, la 29 de secunde de la reluare, gol marcat în superioritate de  Fehérvári.  Împinsă de la spate de public Dunărea încearcă să întoarcă soarta meciului. Cu patru minute înainte de final Mihaly Ede reduce din diferență din pasa lui Botond Flinta și Erik Bednar, după ce gălățenii au fructificat un moment de superioritate numerică. În același minut Phil Bushbacher  a egalat la doi după o fază creație proprie. Cu socrul 2-2 s-a intrat în prelungiri, însă repriza de over time a ținut doar 28 de secunde, la unul din primele atacuri din prelungiri Pal Zoltan trimite la poartă din lateral, portarul respinge în față, iar căpitanul Szocs Szabolcs aflat la locul potrivit, în fața porții, a marcat golul victoriei.