Home » , » HOCHEI: Primul turneu din Ungaria a fost încheiat cu o înfrângere. 2-4 la DAB Docler

sursa foto: Debreceni Hoki Klub
Ultimul meci din seria celor patru din Ungaria, pe care Dunărea le-a disputat în cadrul primului turneu din Liga Mol, a fost pierdut de hocheiștii gălățeni 4-2 (1-1, 2-1, 1-0)  la Dunaújváros cu cei de la Dunaújvárosi Acélbikák (DAB Docler).

Chiar dacă Dunărea a deschis scorul în minutul 6.34, prin Rastislav Gaspar, din pasa lui Juraj Durkech și Philip Bushbacher, la prima pauză s-a intrat la egalitate 1-1, cei de la DAB au egalat în minutul 12.40. În repriza a doua gazdele au marcat de două ori într-un interval de puțin peste un minut (35.00; 36.02) și s-au distanțat la 3-1. Într-un interval de timp la fel de scurt Dunărea a revenit în joc prin golul de 3-2 marcat de Phil Bushbacher, din pasa lui Juraj Durlech și Ondrej Rusnak, în minutul 37.15. În ultima parte a jocului au mai marcat doar gazdele minutul 40.27 astfel că DAB s-a impus cu 4-2.

Dunărea:

Vlastimil Lakosil, Alexandru Bogdan Popa-portari;

Juraj Durkech, Pal Zsombor, Botond Flinta, Szocs Szabolocs (căpitan),  Hildebrand Szabolcs, Attila Goga, Alexandru Ionuț Munteanu, Nandor Tamas-fundași;

Vladimir Lantos, Lorincz Levente, Rastislav Gaspar, Ondrej Rusnak, Mihaly Ede, Philip Bushbachser, Bogdan Neagoș, Alexandru Cristian Munteanu,  Pal Zoltan, Anton Cristian Popa-atacanți;

Julius Penzes, Marius Trandafir, Teodor Mocanu-antrenori.