Home » » BASCHET: Fetele de la Phoenix au pierdut meciul de la Brașov

BASCHET: Fetele de la Phoenix au pierdut meciul de la Brașov

Echipa de fete a clubului Phoenix a înregistrat a treia înfrângerea stagională. În etapa a V-a din LNBF Phoenix a pierdut 81-62, jocul de la Brașov cu Olimpia CSU. Primul sfert a fost încheiat de Phoenix în avantaj 19-18, sfertul secund a fost adjudecat de gazde 23-12, astfel că la pauza mare Phoenix a intrat cu un deficit de 10 puncte, 31-41. Celelalte două sferturi au fost câștigate de Olimpia CSU 19-14, 21-17.

Eugenio Rodrigues a folosit o rotație scurtă de opt jucătoare, iar cea mai bună marcatoare a fost Sanice Steenholdt cu 14 puncte. Celelalte marcatoare de la Phoenix au fost: E. Covile 13p, K. Nelson 12p, R. Filip 7p, J. Jackson 7p, K. Rutan 5p, A. Crețu și A. Dumitrache câte două puncte.

În clasamentul LNBF Phoenix este pe locul șase cu 7 puncte, 2-3 victorii-înfrângeri. Pentru Phoenix urmează meciul de pe teren propriu cu CSM Satu Mare, 29 octombrie, ora 18.00.