Home » » BASCHET: Phoenix a învins, fără să forțeze, BT Alexandria

BASCHET: Phoenix a învins, fără să forțeze, BT Alexandria

Echipa feminină a clubului Phoenix a obținut a doua victorie în actuala ediție a LNBF. În etapa a II-a din prima ligă feminină Phoenix a învins, pe teren propriu, 68-59 (21-12, 18-12, 13-15, 16-20) Baschet Teleorman Alexandria

În nici unul din cele 40 de minute de joc victoria fetelor de la Phoenix nu a fost în pericol. După ce și-au adjudecat primul sfert 21-12, fetele lui Eugenio Rodrigues s-au impus în al doilea parțial 18-12 astfel că la pauza mare Phoenix a intrat cu un avantaj de cinci puncte, 39-24. Chiar dacă sfertul trei a fost cedat de Phoenix 13-15 la general avansul gălățencelor era consistent 13 puncte, 52-39. În prima parte a ultimului sfert s-a înregistrat cea mai mare diferență din acest meci +20 Phoenix, 65-45, până la final Phoenix a mai cedat din ecart până la +9, 68-59.

Cea mai bună marcatoare a meciului a fost americanca de la Phoenix, Janette Jakcson cu 19 puncte. Pentru Phoenix au mai marcat:  Kathie Rutan 16p (5x3p), Erica Covile 9p, Kerah Nelson 8p, Alexandra Dumitrache 7p, Sanice Steenholdt 4p, Romina Filip 3p, Andreea Crețu 2p. În jocul cu BT Alexandria, Phoenix a folosit opt jucătoare toate trecându-și numele pe lista marcatoarelor.