Home » , » FOTBAL: Gabi Călinescu: ”Cu siguranță vom demonstra că se poate și mai mult de atât”

Antrenorul de la FC Universitatea, Gabi Călinescu, ne-a vorbit despre meciul de Cupă cu Selena Constanța pierdut de echipa gălățeană 1-2 (0-1). ”Încă din primele minute am luat un gol, din neatenția noastră, dar pe parcurs ne-am revenit. Atât ele cât și noi am ratat câte un penalty, doar că portarul nostru, Elena Dragomir, ne-a salvat echipa de două ori la aceeași fază, deoarece a respins mingea în careu după care a mai apărat o data. O felicit pentru progres și sunt sigur că va progresa de la meci la meci. Am mai ratat ocazii clare de finalizare prin Georgiana Stratu, Georgiana Bobocea, Carmen Marcu sau Elena Tutuianu. Putem spune că am progresat având în vedere ca în campionat am pierdut la o diferență de doua goluri 5-3 și din nou am fost la egalitate timp de o repriză, 2-2 în prima repriza în campionat și 1-1 în a doua repriză, dar se poate și mai mult de atât și cu siguranță vom demonstra. Să nu uităm că am jucat cu echipa de pe locul 2 din seria noastră la egalitate de puncte cu locul 1. Și nu în ultimul rând am jucat cu o echipă înființată în 2008, deci în timp și noi vom ajunge cu siguranță peste nivelul fetelor de la Selena SN Constanța. Partea bună este că marcam meci de meci și ne creem ocazii de gol pe care în timp speram să le fructificam și sa nu mai ratăm așa de mult deoarece în orice sport ocaziile se ”răzbună”, ne-a spus Gabi Călinescu.