Home » , , » HOCHEI: Înfrângere după loviturile de departajare pentru Dunărea la Cupa Continentală

Ultimul meci de la actuala ediție a Cupei Continentale a fost încheiat de hocheiștii de la Dunărea cu o înfrângere 2-3 (1-1, 1-1, 0-0, 0-0, 0-1), după executarea șuturilor de penalitate, cu campioana Sloveniei, Acroni Jesenice.

Slovenii au deschis scorul în minutul 13, dar la prima pauză s-a intrat la egalitate 1-1, în ultimul minut al treimii Dunărea a egalat prin golul marcat de Ondrej Rusnak, din pasa lui Robert Krajci. În partea secundă Dunărea a trecut în avantaj în minutul 6, prin golul marcat de Vladimir Lantos, din pasa lui Adrian Irimia, însă campioana Sloveniei a egalat peste aproape zece minute, gol marcat în superioritate numerică de sloveni. Ultima repriză s-a încheiat la egalitate 0-0 astfel că s-a intrat în prelungiri. Nici în repriza suplimentară de prelungiri nu s-a marcat astfel că s-a trecut al executarea loviturilor de departajare. Suspansul a fost prelungit și la penalty-uri câștigătoarea s-a decis după ce echipele au executat câte cinci șuturi de penalitate. De la Dunărea a marcat doar Ondrej Rusnak.