Home » » FUTSAL: United s-a impus la Odorheiu Secuiesc și a revenit pe primul loc în Liga I

Derby-ul etapei a 13-a din prima  ligă de futsal s-a disputat la Odorheiu Secuiesc între echipa locală Futsal Klub și United. Meci cu miză pentru ambele echipe pentru menținerea în plutonul fruntaș al primei ligi de futsal. Echipa pregătită de David Asandei s-a impus 3-2 deși la pauză gazdele conduceau cu 2-1. United a marcat prima prin Ovidiu Tudose, însă gazdele au marcat de două ori până la pauză și au intrat în avantaj 2-1. În partea secundă prima dată United a egalat la doi prin golul marcat de Adrian Lașcu, apoi Constantin Burdujel a marcat pentru 3-2, golul victoriei gălățene care urcă United, din nou, pe primul loc în Liga I.

United conduce în Liga I cu 28 de puncte, două mai mult decât echipa de pe locul doi Autobergamo Deva, dar și un joc în plus. Pentru United urmează o etapă de pauză, din cauza numărului impar de echipe din Liga I, următorul joc pentru gălățeni este programat în jurul datei de 11 decembrie, la Galați, cu Muncitorul Reșița.