Home » » HANDBAL: CSU Danubius a pierdut la mare luptă jocul cu HCM Râmnicu Vâlcea

HANDBAL: CSU Danubius a pierdut la mare luptă jocul cu HCM Râmnicu Vâlcea

După două victorii consecutive echipa feminină de handbal CSU Danubius a pierdut meciul din etapa a IX-a disputat pe teren propriu cu HCM Râmnicu Vâlcea. Echipa pregătită de Valeriu Costea a pierdut la mare luptă 21-23.

Chiar dacă CSU Danubius s-a aflat la conducere în cea mai mare parte a primei părți, 4-3 min. 5, 6-4, min 10, 8-6 min 15, 10-8 min 20, 11-10 min 25, oaspetele au încheiat prima repriză în avantaj 15-12. În partea secundă cele două echipe au mers ”cap la cap” însă pe finalul reprizei oaspetele au fost mai precise și s-au impus 23-21.

Cea mai bună marcatoare a jocului a fost macedoneanca de la Danubius Elena Livrinikj cu 9 goluri, 8 din 7 metri. Pentru CSU Danubius au mai marcat: Andreea Chiricuță 5 goluri, Daciana Balaban Curtean 3 goluri, Mădălina Conache 2 goluri, Ștefania Florea 2 goluri.

Cu cinci puncte din nouă jocuri CS Danubius este pe locul 12 în LN. În etapa a X-a din LN CSU Danubius va juca pe terenul celor de la Măgura Cisnădie, sâmbătă, 12 noiembrie, de la ora 16.00, în direct la TVR 1.