Home » , » HOCHEI: Victorie dublă la Miercurea Ciuc, cu Sport Club, pentru Dunărea

HOCHEI: Victorie dublă la Miercurea Ciuc, cu Sport Club, pentru Dunărea

Al doilea meci cu miză dublă de la Miercurea Ciuc, ce a contat pentru Campionatul Național și Liga Mol, a fost câștigat de hocheiștii de la Dunărea 2-1 (0-1, 2-0, 0-0) cu Sport Club Miercurea Ciuc, asta după înfrângerea 2-5 din primul meci al dublei din Harghita.

Sport Club a intrat în avantaj 1-0 la prima pauză prin golul marcat în minutul 10 al primei părți de Radim Valchar. În același minut zece al părții secunde Dunărea a egalat prin golul marcat de Pal Zoltan ajutat de fundașii Erik Bednar și Attila Goga, iar în minutul 17 al treimii de mijloc americanul Phil Bushbacher, ajutat de Hildebrand Szabolcs și Adrian Irimia, a trecut Dunărea în avantaj 2-1.

În jocul de azi de la Miercurea Ciuc poarta echipei pregătite de Marius Trandafir a fost apărată de Laszlo Arnold, 20 de ani, portar sosit la Dunărea înaintea acestui sezon. Conform statisticii oficiale harghitenii au tras la poarta lui Arnold 55 de șuturi 54 fiind apărate de portarul de la Dunărea!