Home » , » BASCHET: Phoenix a încheiat anul cu un recital ofensiv. Victorie 102-57 cu Baia Mare

Echipa masculină a clubului Phoenix a încheiat anul cu un recital ofensiv. În etapa a XIV-a din LNBM echipa pregătită de Florin Nini a învins 102-57 Olimpic Municipal Baia Mare. Pe sferturi victoria categorică a gălățenilor a fost 30-16, 36-8, 24-16, 12-17.

Cel mai bun jucător al meciului a fost Milos Bojovic cu 23 de puncte, marcate în 16.29 minute cât a evoluat pentru Phoenix  pe parchetul Sălii Sporturilor. Ceilalți marcatori de la Phoenix au fost: Cătălin Vlaicu 16 puncte, Drew Brandon și Adrian Guțoaia câte 14 puncte, Anthony Gugino 12 puncte, Andrei Vizitiu 8 puncte, Jamel Waters și Robert Bolobiță câte 4 puncte, Bela Szabolcs Forreiter 3 puncte, Andrei Petică și Milos Pesic câte două puncte. De altfel din rotația folosită de Florin Nini un singur jucător, Cristian badea nu a marcat în jocul de azi.

Victoria cu Olimpic Baia Mare a fost a cincea în acest sezon pentru Phoenix iar în clasamentul LNBM gălățenii au urcat pe locul opt cu 18 puncte din 13 jocuri, 5-8. Următorul meci pentru Phoenix este programat în etapa a XV-a pe terenul celor de la CSU Sibiu.