Home » , » HOCHEI: Victorie cu Progym. Dunărea a făcut un prim pas spre finala Cupei

HOCHEI: Victorie cu Progym. Dunărea a făcut un prim pas spre finala Cupei

În meciul de debut al grupei A de la Cupa României, competiție ce se disputa la Brașov, hocheiștii de la Dunărea au învins 6-2 (2-1, 2-1, 2-0) Progym Gheorgheni

Dunărea a încheiat în avantaj 2-1 prima repriză. După ce Progym a deschis scorul, în minutul 7, în superioritate numerică, gălățenii au egalat în minutul 13 prin Levente Lorincz din pasa lui Szocs Szabolcs. Peste un minut Dunărea a trecut în avantaj 2-1 prin golul marcat de Robert Krajci, ajutat de Erik Bednar și Levente Lorincz, gol marcat în superioritate numerică.

În partea secundă, încheiată cu același scor ca prima 2-1 pentru Dunărea, gălățenii s-au desprins la 3-1, prin reușita lui Vitali Donika, ajutat de Phil Bushbacher, din minutul 6, însă după 36 de secunde Progym a marcat pentru 3-2. Cu 7 minute înainte de finalul părții secunde Dunărea a trecut în avantaj 4-2 după golul marcat de Robert Krajci, din pasa lui Szocs Szabolcs. Dunărea s-a impus și în ultima treime, 2-0, prin golurile marcate de Phil Bushbacher, în minutele 1 și 18, ajutat de Ondrej Rusnak și Vitali Donika, unul în superioritate numerică, unul în inferioritate numerică.

Dunărea stă mâine, dar de la ora 19.00, Progym și Steaua vor juca în grupa A. Joi, de la ora 19.00, gălățenii vor juca cu Steaua, meci decisiv pentru câștigarea grupei și calificarea în finala actualei ediții a Cupei.

Dunărea:

Laszlo Arnold, Bogdan Alexandru Popa-portari;

Tamas Nandor, Hildebrand Szabolcs, Leonard Pascaru, Attila Goga, Botond Flinta, Timur Rasulov, Pal Zsombor, Alexandru Ionuț Munteanu, Erick Bednar-fundași;

Ondrej Rusnak, Anton Cristian Popa, Robert Krajci, Alexandru Cristian Munteanu, Levente Lorincz, Ede Mihaly, Philip Bushbacher, Szocs Szabolcs, Vitali Donika, Pal Zoltan, Adrian Irimia-atacanți;