Home » , » BASCHET: Fetele de la Phoenix au pierdut la o posesie la Satu Mare

BASCHET: Fetele de la Phoenix au pierdut la o posesie la Satu Mare

În etapa a XV-a din LNBF echipa de fete a clubului Phoenix a pierdut la limită 88-86 jocul de la satu Mare cu echipa locală CS Municipal. Gazdele și-au adjudecat primele două sferturi 24-21 și 24-19, astfel că la pauza mare aveau un avantaj de opt puncte 48-40. Sfertul trei a fost încheiat la egalitate 20-20 astfel că avantajul gazdelor de opt puncte s-a menținut. În sfertul patru, câștigat de Phoenix 26-20, gălățencele au egalat prima dată cu 2.33 înainte de final, 83-83, prin Erica Covile. Gazdele au preluat din nou conducerea 85-83, 86-84, dar cu 26 de secunde rămase de jucat din meci Phoenix a egalat 86-86 prin Janette Jackson. Echipa din Satu Mare a fructificat atacul următor și s-a desprins la 88-86 cu 16 secunde înainte de finalul jocului, imediat echipa gălățeană a solicitat time-out iar Myneshia  McKenzie a ratat în ultimele secunde ale jocului șansa de a trimite meciul în prelungiri.

Cea mai bună marcatoare a jocului a fost Erica Covile cu 24 de puncte. Pentru Phoenix au mai marcat: Shanice Steenholdt 20 p, Kathie Rutan 18p (4x3), Romina Filip 11p, Janette Jackson 6p, Myneshia McKenzie 5p, Alexandra Dumitrache 2p. Cu 22 de puncte în 15 jocuri Phoenix este pe locul 7 în LNBF, 7-8, victorii-înfrângeri. Pentru Phoenix urmează meciul de pe teren propriu cu Poli Național Iași, 21 ianuarie.