Home » , » BASCHET: Înfrângere la o posesie pentru Phoenix cu BC Timișoara

BASCHET: Înfrângere la o posesie pentru Phoenix cu BC Timișoara

Cu patru etape înainte de finalul sezonului regulat echipa masculină de la Phoenix a pierdut la limită  87-90 (23 - 27, 19 - 22, 20 - 25, 25 - 16), jocul de pe teren propriu cu BC SCM Timișoara

Timișoara a câștigat primul sfert 27-23, Phoenix a început mai bine sfertul secund și a trecut în avantaj în debutul parțialului 28-27 după ce Gugino a marcat de trei puncte. oaspeții au egalat la 29 după care s-au instalat la conducere, iar după două sferturi, la pauza mare conduceau 49-42. În sfertul trei, încheiat 25-20 pentru BC Timișoara s-a înregistrat cea mai mare diferență de scor +16,  55-71 pentru Timișoara. Ultimul parțial a fost câștigat de Phoenix 25-16. Phoenix a recuperat deficitul, cu 1.50 înainte de final Guțoaia, cu o dublă de două puncte, a redus diferența la 83-88, iar Drew Brandon, și el cu o dublă de două puncte, a apropiat Phoenix la un punct, 87-88 cu 33 de secunde înainte de final. Timișoara și-a asigurat victoria când mai erau de jucat 14 secunde cu un coș de trei puncte.

Milos Bojovic, cu 23 de puncte (2x3), a fost cel mai bun marcator de la Phoenix. Tony Gugino a fost al doilea marcator cu 19 puncte (2x3), Adrian Guțoaia a marcat 13 puncte, Drew Brandon și Milos Pesic câte 11, Cîtîlin Vlaicu a marcat 6 puncte iar Jamel Waters 4 puncte.

În clasamentul la zi din LNBM Phoenix este pe locul opt cu 6-11, 23 de puncte. Următorul joc pentru Phoenix este programat pe terenul liderului U BT Cluj-Napoca, 4 februarie.