Home » , » BASCHET: Phoenix a pierdut la 8 puncte jocul de la Sibiu

BASCHET: Phoenix a pierdut la 8 puncte jocul de la Sibiu

În etapa a XV-a din LNBM echipa masculină a clubului Phoenix a jucat la Sibiu, cu echipa de pe locul trei înaintea etapei BC CSU Sibiu. Jocul cu sibienii a fost pierdut de Phoenix 95 - 87 (-8), după o revenire în sfertul patru a echipei. Primul sfert a fost pierdut la limită de Phoenix 20-21, sfertul doi a fost încheiat de Phoenix cu -4, 23-27, în sfertul trei Sibiul s-a impus 30-22, iar Phoenix și-a adjudecat ultimul parțial 22-17.

Cel mai bun marcator al meciului a fost Drew Berandon cu 21 de puncte (3x3). Celelalte puncte pentru Phoenix au fost realizate de: Milos Bojovic 18, Milos Pesci 15, Anthony Gugino 11, Cătălin Vlaicu 11, Iosif Pârlog 8, Adrian Guțoaia 3.

După 15 etape din actuala ediție a LNBM Phoenix este pe locul opt cu 19 puncte din 14 jocuri, 5-9, victorii-înfrângeri. Pentru Phoenix urmează meciul de pe teren propriu cu SCMU Craiova, sâmbătă, 14 ianuarie, de la ora 18.30.