Home » , » BASCHET: Phoenix s-a impus la 15 puncte la Târgu Mureș

BASCHET: Phoenix s-a impus la 15 puncte la Târgu Mureș

În penultima etapă din sezonul regulat al LNBF echipa feminină a clubului Phoenix a câștigat 77-62 jocul de pe terenul penultimei clasate Sirius Târgu Mureș. După ce Phoenix a câștigat primul sfert 16-10, gazdele s-au impus în sfertul doi 26-15, astfel că la pauza mare gazdele aveau un avans de 5 puncte, 36-31. Phoenix și-a asigurat victoria în sfertul trei câștigat 27-8, iar în ultimul parțial Phoenix s-a impus 19-18.

Jocul de la Târgu Mureș a fost încheiat de două jucătoare de la Phoenix în ”double-double”, Janette Jackson a încheiat meciul cu 19 puncte (4x3) și 13 recuperări, iar Sanice Steenholdt cu 16 puncte și 14 recuperări. Alte trei jucătoare de la Phoenix: Myneshia McKenzie 16p, Alexandra Dumitrache 11p (2x3) și Erica Covile 10p, au încheiat jocul în ”double digit”. Pentru Phoenix au mai jucat  și Kerah Nelson (2p) și Bianca Fota

În clasamentul la zi din LNBF Phoenix este pe locul 5 cu 9-8, 26 de puncte. Pentru Phoenix urmează jocul din ultima etapă a sezonului regulat miercuri, 1 februarie, de la ora 18.30, în Sala Sporturilor ”Dunărea” cu Sepsi Sfântu Gheorghe-campioana României.