Home » , » BASCHET: Phoenix a trecut de Poli Iași în LNBF

BASCHET: Phoenix a trecut de Poli Iași în LNBF

În etapa a XVI-a din LNBF echipa de fete a clubului Phoenix a învins 83-55 (+28), la pauza mare 41-27, ultima clasată Poli Național Iași. Pe sferturi victoria echipei gălățene a fost: 27-8, 14-19, 20-12, 22-16. Două jucătoare de la Phoenix au încheiat jocul în ”double-double”. Erica Covile a marcat de 20 de puncte și a acumulat 12 recuperări, iar Myneshia McKenzie a marcat 13 puncte și a reușit 16 recuperări. Alte două jucătoare de la Phoenix au terminat meciul în ”double digit”, Kerah Nelson cu 15 puncte și Janette Jackson cu 12 puncte. Shanice  Steenholdt a marcat 8 puncte, Bianca Fota și Denisa Fota au marcat câte 6 respectiv 5 puncte, iar Alexandra Dumitrache a încheiat jocul cu 4 puncte marcate. Politehnica Iași s-a prezentat la jocul de azi cu cele cinci jucătoare din echipa de start plus o rezervă!

Cu 24 de puncte acumulate în 16 jocuri echipa feminină a clubului Phoenix este pe locul 5 în LNBF și are asigurată prezența în faza secundă a LNBF, play-off. Până la finalul sezonului regulat mai sutn de disputat două etape. Phoenix va juca etapa viitoare pe terenul penultimei clasate Sirius Târgu Mureș, iar sezonul regulat va fi încheiat de Phoenix cu un joc pe teren propriu cu campioana Sepsi Sfântu Gheorghe.