Home » , , » HOCHEI: Dunărea a pierdut 1-7 cu MAC Budapesta în Liga Mol

HOCHEI: Dunărea a pierdut 1-7 cu MAC Budapesta în Liga Mol

Sosiți în dimineața jocului de la Brașov, după meciul de ieri de pe terenul celor de la Corona, hocheiștii de la Dunărea au pierdut al doilea meci al seriei de trei meciuri în patru zile, 1-7 (0-4, 1-2, 0-1) cu MAC Budapesta. Proporțiile scorului în jocul de azi au fost limitate de cei doi portari de la Dunărea, Vlastimil Lakosil în cele 50 de minute jucate și Laszlo Arnold în celelalte 10.

MAC a câștigat prima repriză 4-0, două dintre goluri fiind marcate în superioritate numerică. Dunărea a ieșit de câteva ori pe contraatac Donika, Mihaly și Kolyada au încercat fără prea multe șanse porta maghiarilor. Partea secundă s-a încheiat 2-1 pentru MAC. La fel ca în prima parte maghiarii au dominat și au marcat de două ori consecutiv. Dunărea a marcat pentru 1-6 cu o secundă înainte de finalul reprizei prin Ede Mihaly ajutat de Ondrej Rusnak și Phil Bushbacher. În afara golului Dunărea a mai avut câteva situații de a reduce din diferență prin Lorincz, Mihaly, Munteanu sau Donika. În repriza a treia MAC a mai marcat o sigură dată, de data asta în poarta lui Laszlo Arnold, cel care a intrat cu zece minute înainte de final în locul lui Lakosil. Dunăre a încercat să reducă din diferență cel mai aproape a fost Donika în mai multe rânduri.