Home » , , » HANDBAL: Eșec pe teren propriu pentru CSU Danubius cu SCM Craiova

HANDBAL: Eșec pe teren propriu pentru CSU Danubius cu SCM Craiova

Echipa de handbal feminin de la CSU Danubius a înregistrat o nouă înfrângere în Liga Națională. În etapa a XIX-a echipa gălățeană a pierdut cu scorul 24-31, la pauză 11-14, jocul de pe teren propriu cu SCM Craiova.

După prima repriză Danubius a intrat cu un deficit de 3 goluri, 11-14. Meciul a început echilibrat, Danubius a condus 2-1, după un 7 metri marcat de Livriniki. Craiova a preluat inițiativa și sa desprins până la 9-6 moment în care Valeriu Costea a cerut tine-out. CSU s-a apropiat la un singur gol, 8-9, în minutul 21, a avut atacul dar Ramona Urse a irosit posibilitatea de a marca. Apoi Craiova a marcat de 3 ori consecutiv și s-a desprins. În prima parte din repriza secundă Craiova s-a desprins decisiv în câștigătoare. La 15-18 echipa oaspete a reușit un parțial 6-0, 15-24, avantaj decisiv pentru a nu avea probleme în finalul meciului. Dajana Jovanovska, cu trei goluri, și Ștefania Florea, cu două reușite, au mai redus din diferență în finalul jocului.

În clasamentul Ligii Naționale CSU Danubius este pe locul 11, poziție de pe care va juca la barajul de menținere./retrogradare în prima ligă, cu 11 puncte din 17 jocuri. Etapa viitoare duminică, 5 martie, de la ora 16.00, CSU Danubius va juca la Cluj-Napoca, cu ”U”, în direct la TVR 1.