Home » , » BASCHET: Impresionant. Phoenix a învins Olimpia, la Brașov, în top 6 LNBF

BASCHET: Impresionant. Phoenix a învins Olimpia, la Brașov, în top 6 LNBF

Echipa feminină de la clubulu Phoenix a obținut o nouă victorie de prestigiu în top 6 LNBF. După ce în debutul grupei valorice 1-6 echipa gălățeană a învins câștigătoarea Cupei, CSM Târgoviște, în ultima etapă din tur Phoenix a învins cu scorul 76-89 (22-19, 19-24, 22-20, 13-26) Olimpia CSU, chiar la Brașov. Olimpia CSU Brașov este echipa ce a eliminat Phoenix din sferturile Cupei și s-a impus în cele două jocuri cu Phoenix din sezonul regulat, faza I.

Primul sfert a fost câștigat de Olimpia 22-19, Phoenix s-a impus în sfertul secund 24-19 astfel ca la pauza mare echipa gălățeană avea avantaj de o posesie 41-43. După mai multe momente de echilibru, 22-22, 29-29, 41-41, scorul pauzei, 41-43, a fost stabilit de Sanice Steenholdt cu un coș de două puncte în finalul sfertului secund. Sfertul trei a fost început de Phoenix cu un parțial 7-0 prin intermediul căruia s-a distanțat la 41-50. Diferența a fost recuperată de echipa din Brașov până la finalul sfertului trei astfel că înaintea ultimului parțial cele două echipe se aflau la egalitate 63-63. În debutul sfertului patru Olimpia s-a desprins la 68-65, dar Phoenix a replicat cu un nou parțial de data asta 12-0 cu 5 minute înainte de final cu care s-a desprins la  68-77. Până aproape de finalul jocului Phoenix și-a menținut avansul iar în final Janette Jackson și Katie Rutan au mărit diferența la 13 puncte, 76-89.

Katie Rutan și Sanice Steenholdt au marcat câte 20 de puncte, cele mai bune marcatoare ale jocului. Erica Covile a încheiat meciul în ”double-double” cu 13 puncte și 11 recuperări. Pentru Phoenix au mai marcat: Romina Filip 16 puncte, Janette Jackson 8 puncte, Myneshia McKenzie 7 puncte și Alexandra Dumitrache 5 puncte.

Pentru Phoenix este a treia victorie din top 6 LNBF. În clasament echipa gălățeană se menține pe locul 5 cu 35 de puncte 12-11. Phoenix este la un punct de echipa de pe locul 4 Olimpia Brașov. Miercuri, 8 martie, Phoenix va juca în prima etapă din returul top 6 LNBF la Târgoviște.