Home » , » BASCHET: Phoenix, două four-point play în decurs de 30 de secunde! Opt puncte marcate în două posesii

În finalul primului sfert al meciului Phoenix-Dinamo din LNBM, câștigat de Phoenix, scor 92 - 85 (33 - 24, 21 - 26, 19 - 14, 19 - 21), s-au petrecut câteva lucruri mai rar întâlnite în campionatul intern, Phoenix a reușit să marcheze opt puncte în urma a două posesii. Prima dată Tony Gugino a reușit o aruncare de trei puncte, în urma căreia a fost faultat și a obținut o aruncare suplimentară pe care a transformat-o, apoi, în finalul sfertului, Phillip Miller a marcat un buzer-beater de trei puncte, și a marcat și aruncarea liberă obținută reușind al doilea four-point play al echipei în decurs de 30 de secunde!

În baschet, un four-point play este o ocazie rară în care un jucător marchează un coș de trei puncte, în același timp fiind faultat, iar aruncarea liberă rezultată este marcată.