Home » , » BASCHET: Victorie incredibilă pentru Phoenix. A învins Dinamo, la București, după ce a revenit de la -19!

Echipa masculină de la Clubul Phoenix a obținut prima victorie în grupa 7-10 din LNBM. În primul meci al grupei echipa lui Florin Nini a învins cu scorul 85-78, la București, Dinamo, după ce echipa gălățeană a avut o revenire impresionantă în partea a doua a jocului când a recuperat un deficit de 19 puncte.

Phoenix a cedat prima repriză  48-31, după două sferturi pierdute 28-15 și 20-16. Gălățenii au mai recuperat din deficit în sfertul trei pe care l-au câștigat cu scorul 31-24. În debutul sfertului trei s-a înregistrat și cel mai mare avantaj pentru Dinamo, 50-31, -19 Phoenix. La reluarea sfertului patru , câștigat de Phoenix 23-6Adrian Guțoaia a redus diferență la 8 puncte, Drew Brandon a marcat de afară și a apropiat Phoenix la 5 puncte, 74-69. Dinamo a marcat pentru 76-69, dar Florin Nini a solicitat timp de odihnă, la reluare Phillip Miler a reușit tripla de două ori și Phoenix s-a apropiat la un singur punct 76-75. Cu 3.21 înainte de final Dinamo a marcat ultima oară în acest joc pentru 78-75, însă americanii Brandon și Miller au reușit dubla cu care Phoenix a trecut în avantaj 78-79. Până la final Phoenix a mai marcat din libere profitând de nervozitatea din joc a gazdelor.

Cel mai bun marcator al jocului a fost Phillip Miller cu 29 de puncte (5x3). Milos Bojovic și Drew Brandon (2x3) au marcat câte 16 puncte, Brandon a reușit și 10 recuperări și a încheiat meciul în ”double-double”. Pentru Phoenix au mai marcat:  Marko Pavlovic 11 p, Tony Gugino 7p și Cătălin Vlaicu un punct.

După victoria de la Dinamo echipa masculină de la Clubul Phoenix a urcat pe locul 8 cu 6-13, 25 de puncte. Pentru Phoenix urmează trei jocuri consecutive pe teren propriu, primul duminică, 12 martie, de la ora 19.00, cu Mureș Târgu Mureș.