Home » , » Când hocheiul e nedrept. Dunărea încheie semifinala cu Corona după o înfrângere injustă

Hocheiștii de la Dunărea au încheiat semifinala cu Corona Brașov. Meciul trei al seriei, primul de la Galați, a fost pierdut de echipa gălățeană cu scorul 1-2 (0-1, 0-0, 1-1). Scorul de la finalul jocului nu reflectă cele întâmplate pe teren. Pe gheață Dunărea a fost echipa mai bună. Echipa care a avut cele mai mari, cele mai multe, ocazii de a marca. Dar pucul parcă nu a vrut să intre în poarta lui Toke Zoltan. Corona a marcat prima în minutul 10 al jocului prin Arpad Mihaly, în superioritate numerică. Dunărea a egalat târziu, în minutul 7 al ultimei treimi, dar când mai era timp suficient pentru a întoarce soarta semifinalei Ede Mihaly ajutat de slovacii Robert Krajci și Ondrej Rusnak a fost cel care părea că a ”rupt blestemele” și a băgat în sfârșit pucul în poartă. Când mai erau în jur de un minut și 30 de secunde din meci Corona a marcat pentru 2-1, prin Zsolt Molnar, asta după ce Arnold Laszlo se făcuseră remarcat la o situație singur cu un atacant de la Brașov.

Dunărea: Lazlo Arnold, Viorel Radu-portari;

Linia a I-a: Attila Goga, Juraj Durkech- Ondrej Rusnak, Robert Krajci, Ede Mihaly

Linia a II-a: Timur Rasulov, Botond Flinta- Vitali Donika, Szocs Szabolcs, Phil Bushbacher

Linia a III-a: Nicușor Lușneac, Cătălin Berdilă- Alexandru Cristian Munteanu, Mihail Georgescu, Adrian Irimia

Linia a IV-a: Pal Zsombor, Anton Cristian Popa, Pal Zoltan, Marius Mărcuș

Antrenori: Marius Trandafir și Irimia Gherghișan.