Home » » FUTSAL: United a câștigat sezonul regulat din Liga I după victoria de la Târgu Mureș

Sezonul regulat din Liga I de futsal s-a încheiat. În ultimul meci din sezon echipa gălățeană United, a jucat pe terenul campionilor de la City'us Târgu Mureş. United, liderul de dinaintea etapei, avea nevoie de victorie la Târgu Mureș pentru a câștiga sezonul regulat. Jocul de pe terenul campionilor de la City'us Târgu Mureş a fost câștigat de United, scor 5-2.

Chiar dacă gazdele au deschis scorul, în minutul 4, United a intrat la pauză cu două goluri avans, scor 3-1, după golurile marcate de Ion Al-Ioani în minutul 6, Viorel Cojoc, în minutul 18, și Emanuel Moldoveanu, în minutul 20. În partea secundă United s-a desprins la 4-1, prin golul marcat în minutul 26 de Constantin Burdujel. Gazdele au redus din diferență, în minutul 35, iar scorul final a fost stabilit după golul marcat de Andrei Crăciun, în minutul 38.

United a câștigat sezonul regulat din Liga cu cu 50 de puncte, din 20 de jocuri, și va juca în primul tur din play-off, sferturi de finală, cu echipa de pe locul opt de la finalul sezonului regulat Spicom Sfântu Gheorghe. Seria se joacă după sistemul cel mai bun din trei jocuri, iar meciul decisiv, dacă va fi cazul se va juca la Galați.