Home » , » HOCHEI: Dunărea a pierdut 1-6 al doilea meci de la Brașov, trei goluri primite în inferioritate numerică

Hocheiștii de la Dunărea au pierdut și al doilea meci de la Brașov din seria semifinală cu Corona. Astăzi echipa gălățeană a cedat cu scorul 1-6 (1-2, 0-1, 0-3), după un nou meci tensionat cu multe minute de eliminare, trei dintre goluri fiind încasate în inferioritate numerică.

La fel ca în jocul de ieri Dunărea a marcat prima, minutul 2.12, prin Phil Bushbacher ajutat de Timur Rasulov și Mihail Georgescu.  Avantajul gălățenilor a rezistat aproape două minute, în minutul 3.44 Corona a egalat prin Zsolt Molnar. În finalul primei reprize, minutul 18.58, Corona a trecut în avantaj după golul marcat de Richard Filip, moment al jocului în care echipa din Brașov evolua în dublă superioritate numerică. De la Dunărea, Robert Krajci și Juraj Durkech erau cei eliminați, fundașul slovac fiind sancționat cu pedeapsă de meci cu câteva zeci de secunde înainte. În partea secundă Corona s-a desprins la 3-1 prin golul marcat de Denys Zabludovsky după o nouă superioritate numerică, 3-1  fiind și scorul după două reprize. Ultima treime a fost câștigată 3-0 de gazde prin golurile marcate de: Gliga, Klempa, McDonald, ultimul după o nouă superioritate numerică.

Și jocul de astăzi a fost condus la centru de arbitrul slovac Jura Branislav. Dunărea a adunat un total de 60 de minute de eliminare, cel mai sancționat a fost Durkech cu 30 de minute. De altfel, o mare parte din meci a fost jucată de Dunărea în inferioritate numerică.

În cealaltă semifinală SC Miercurea Ciuc conduce cu scorul general 2-0  Progym Gheorgheni după ce a câștigat și meciul doi al seriei de la Miercurea Ciuc cu scorul 4-1.

Dunărea:

Laszlo Arnold, Viorel Radu-portari;

Tamas Nandor, Nicușor Lușneac, Goga Attila, Juraj Durkech, Cătălin Berdilă, Pal Zsombor, Timur Rasulov, Alexandru Ionuț Munteanu, Erik Bednar-fundași;

Ondrej Rusnak, Mihail Georgescu, Anton Cristian Popa, Robert Krajci, Marius Mărcuș, Alexandru Cristian Munteanu, Mihaly Ede, Phil Bushbacher, Szocs Szabolcs, Pal Zoltan, Adrian Irimia-atacanți;